info@vytvorimsi.cz +420 603 707 020
Váš košík
je prázdný
Zobrazit kategorie

Kde se vzaly adventní věnce

Už pozítří si zapálíme první svíčku na adventním kalendáři. Zamysleli jste se ale někdy, odkud se tradice adventních věnců vzala? 
My jsme si tuto otázku položili při psaní článku o minimalistické vánoční výzdobě a rádi se s vámi o to, co jsme se dozvěděli, podělíme. 
 
Tradice adventního věnce není zas tak stará, jak by se mohlo zdát, a jako většina našich evropských zvyklostí byla založena na křesťanském základu, ale snoubí se v ní pohanské rituály a naše záliba v pohádkách a lidových skazkách. Pokud bychom cestovali zpátky ke kořenům zdobení věnců, dostali bychom se do poloviny 19. století do německého Hamburku. Na okraji města tehdy stával chudý sirotčinec, ve kterém se o osiřelé děti staral učitel a teolog Johann Heinrich Wichern. Děti sice žily v nejchudších poměrech, ale zvědavé byly úplně stejně jako všechny děti na světě. Proto se v předvánočním čase stále vyptávaly svého učitele, kdy už budou ty Vánoce. Jejich učitel tehdy zavěsil nad dveře sirotčince velké kolo, do kterého přidělal 23 svící. 19 jich bylo malých, červených za každý všední den a 4 byly velké a bílé a značily jednu z adventních neděl. Každý den pak učitel zapálil jednu svíci a děti tak snáz tušily, za jak dlouho budou konečně Vánoce. 
Tato tradice se v sirotčinici začala každoročně opakovat, časem na kole přibylo i chvojí a adventní kruh se začal čím dál více podobat věncům tak, jak je známe dnes. 
Zapalování svíček vychází ze starého židovského svátku světel Chanuky, zároveň měly rozsvícené svíce usnadnit cestu přírodním bytostem, skřítkům a zimním paním. Stejně jako tradice zdobení chvojím a větvemi, které byly útočištěm pro lesní duchy. 

Zdobení kruhu a zapalování svící se postupně rozšířilo do dalších německých měst a odtama i dál do světa a na mnoha mistech se drží dodnes. I tam, kde se jiné tradice už nenosí, věnce zůstávají a většina lidí si adventní neděle bez zapálených svíček nedokáže představit. 

Pokud se letos rozhodnete věnec vytvořit vlastními silami, mohly by vám při tvoření pomoci třeba naše vánoční překližkové výřezy nebo malé domečky. U výroby věnečků se nemusíte ničím omezovat. A nezapomeňte, ten první věnec kdysi před 150 lety byl úplně jednoduchý a stejně rozzářil spoustu dětských srdíček. A přesně to umí věnce dodnes. Dělají naše domovy kouzelnými místy, kde se cítíme nejlíp na světě. 

Přejeme vám krásný adventní čas.